fashion photography

عکاسی مد یا فشن، سبکی از عکاسی است که در آن از مُد و لباس همراه با مدل عکسبرداری می‌شود.

علاوه بر خلاقیت و ایجاد زیبایی بصری در عکس، نیاز به ابزارها و ادوات مختلف عکاسی را دارا می باشد. این سبک از عکاسی گونه‌ای از عکاسی تبلیغاتی نیز محسوب می‌شود. با وجود اینکه عکاسی مد درجهان کاملا شناخته شده است، اما در ایران هنوز مرجع رسمی یا غیر رسمی برای آموزش این سبک از عکاسی وجود ندارد. به همین سبب گاهی در کشور ما این سبک از عکاسی با دیگر سبک ها و شاخه ها اشتباه گرفته میشود.

در واقع دو هنر با هم ادغام شده تا سبک و استایل زندگی و همچنین شناساندن و ترغیب مردم به کالایی خاص را به عهده دارند. امروزه عکاسی مد فقط به شناساندن محصولی خاص محدود نمیشود، بلکه به جنبه های زیبایی شناسی آن با کمک عکاسی نیز توجه میشود.

با گذشت زمان مفهوم عکاسی مد نیز مانند مفهوم زیبایی بسیار تغییر کرده و این روند همچنان نیز ادامه دارد. شناختن زیبایی های جدید و تصحیح تعریف زیبایی در ذهن یک عکاس مهم ترین و اساسی ترین اتفاق جهت تغییر در روند کاری یک عکاس میباشد.

fashion photography

عکس های مد گاهی به صورت کاملا پوشیده و مرموز و گاهی کاملا رک و مستقیم قسمتی از ذهن بیننده را مشغول خود میکنند و در دنیای اطراف ما زیاد دیده میشوند و جزئی از زندگی ما شده اند. اینها جزئی از ما هستند و بدون اینکه متوجه بشویم بر سلیقه های ما تاثیر مستقیم میگذارند.

عکاسی مد برای سریع مصرف شدن ساخته میشود و تاریخ مصرف آن یک روز یک ماه و یا نهایتا یک فصل میباشد و پس از گذشت این زمان کهنه و قدیمی تلقی شده و نیاز به محصولی جدید کاملا حس میشود زیرا که در غیر اینصورت از دیگر برند ها و یا تغییرات به وقوع پیوسته در دنیای مد و عکاسی فشن عقب میماند.

نکات مهم در عکاسی مد

  • در این سبک از عکاسی تمام سعی عکاس، نمایش گذاشتن مد و طراحی آن به دقیق ترین شکل است. به عبارت دیگر عکاس سعی به نشان دادن نوع تفکر طراح را نیز دارد. وظیفه مدل نیز همینگونه است.
  • در سبک عکاسی مد لباس، عکاس باید تا حدی با انواع پارچه و جنس آنها آشنایی داشته باشد. زیرا نورپردازی که در نشان دادن نوع جنس و بافت پارچه مورد استفاده قرار میگیرد اهمیت زیادی دارد.
  • بهتر است قبل از شروع عکاسی، نوع عکاسی و نورپردازی برنامه ریزی شود. بنابراین عکاس با خروجی و نتیجه نهایی آشنایی بیشتری دارد.
  • مدل های حرفه ای در زمینه ژست گرفتن آموزش های حرفه ای دیده اند. بدین ترتیب عکاس با ژست دادن به مدل زیاد سروکار ندارد.
  • استفاده از حالت S بهترین حالت برای نشان دادن نوع طراحی لباس می باشد.
  • از محل عکاسی نیز نباید غافل شویم. محلی که برای عکاسی انتخاب می شود تا نوع بکگراند آن اهمیت زیادی در نمایش نوع مد دارد.
  • عکاسی مد یا فشن میتواند در فضای باز یا داخل استودیو انجام شود. همچنین میتوان با استفاده از نورپردازی و ایجاد خلاقیت در آن کمک به سزایی در ثبت عکس ها در این سبک داشت.
  • نه تنها در عکاسی مد، بلکه در سایر سبکهای عکاسی مانند پرتره یا عروسی راحت بودن با مدل یا مشتری یکی از ارکان اصلی کار است. در این زمینه باید بر روی روابط عمومی خود کار کنید تا مدل یا مشتری احساس راحت تری داشته باشد.

ملاک در عکاسی مد یا فشن فقط عکاسی و استفاده از ابزار های آن نیست. بلکه عکاس باید با فرهنگ بومی و اجتماعی که در آن قصد عرضه طراحی مد نظر را دارد آشنا باشد. همچنین با شناخت اینکه مخاطب چه رده سنی از افراد جامعه را تشکیل میدهد، میتواند به خلق ایده های موفق تری دست بزند.

fashion photography


مطالب تصادفی

دیدگاه ها